تهران بینی

غار بورنیک

معرفی: غار بورنیک در انتهای یکی از دره های منشعب از دره طولانی و وسیع هرانده قرار دارد. از ژرفای دره، رودخانه پرآب نمرود جریان دارد که از شاخه های اصلی حبله رود است. آب نمرود از حوضه وسیع دامنه شمالی کوه قره داغ و دامنه های کوه میشینه مرگ سرچشمه میگیرد.
نام غار از دو کلمه «بور» و «نیک» تشکیل شده است. «بور» تغییر شکل یافته کلمه «بار» جهت سهولت تلفظ در اضافه شدن به کلمه «نیک» است. «بار» به معنی ساحل، کنار، و جای امن است. همانند کاربرد کلمه «بار» در رودبار. بنابراین بورنیک یا بارنیک؛ یعنی محل امن خوب، که به دلیل موقعیت خاص محل غار کلمه ای پرمعناست. غار محل امنی برای زندگی و پناه گرفتن بوده است. دهانه غار از دید پنهان و به رودخانه نزدیک است. به همین دلیل، برای سکونت در مواقع خطر و زندگی در دوره غارنشینی، محلی مناسب بوده است.
این اثر طبیعی و زیبا طی نامه شماره ۶۳۳۷ مورخ ۰۷/۰۷/۱۳۸۱ سازمان میراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسیده است. موقعیت: غار بورنیک با مختصات جغرافیایی ۹۰/۲۴ ۴۱ ۵۲ x= و ۳/۱۴ ۴۱ ۳۵y=  در فاصله ۱۱۵ کیلومتری شرق تهران و فاصله ۱۱ کیلومتری جنوب غربی شهر فیروزکوه درفاصله۳/۲ کیلومتر یا روستای هرانده و درارتفاعات پرفراز و نشیب کوهستانی به نام «بورنی» یا «بورنیک» واقع شده‌است.
مشخصات: طبق اندازه گیریهای به عمل آمده، دهانه غار ۱۵*۱۰ متر و ارتفاع آن ۶ متر می‌باشد و از سطح دریا ۱۹۵۰ متر ارتفاع دارد. دهانه یا اشکفت ورودی وسیع و پس از آن ایوانی با طاق بلند نمایان می‌شود که در منتهی‌الیه سمت چپ آن راه سنگلاخ ورود به دهلیز اولیه غار واقع شده بود که در سال ۱۳۸۰ به همت فرمانداری فیروزکوه راه ورودی به غار به صورت پلکانی به طور مناسبی بهسازی شده‌است. مجموعه غار بورنیک از سه تالار عظیم شکل گرفته‌است که بر فراز هر کدام از تالارها، طاقدیسها جلب نظر می‌کند. در روی سقف این طاقدیسها گسل یا شکافهای عمیق دیده می‌شود که حکایت از کهنگی و دیرینگی دارند و سالهای مدیدی از عمر این شکافها سپری شده‌است.
 دیوارهای درون غار پوشیده از چکنده‌های گل کلمی، نخودی، سفید رنگ و صورتی است . و زیبایی خاصی به غار بخشیده‌است. بقایای موجود در این تالار نشانگر قدمت و پیشینه غار است، در واقع محل سکونت اقوام و انسانهای غارنشین در این بخش می‌باشد . با توجه به وجود قطعات سفالینه شکسته شده و پراکنده در سطح این تالار نشانه‌های بارزی از زیستن انسانها در ادوار پیش از تاریخ را می‌توان در این بخش جستجو نمود.
نحوه دسترسی: راه دسترسی به این غار از طریق جاده اصلی ترانزیتی تهران-شمال کیلومتر ۵/۹ قبل ازتونل دو نمرود، به سمت روستای هرانده تغییر مسیر داده و پس از عبور از روستای هرانده در کنارگذر رودخانه حبله رود و در ارتفاعات آن به غار بورنیک ختم می‌شود.

 

این مطلب در تاریخ چهارشنبه ۵ آبان ۱۴۰۰ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .