تهران بینی

پارک دلفین های برج میلاد

یکی از جذابترین و بهترین پارک های تهران برای کودکان، پارک دلفین های برج میلاد است. این دلفیناریوم با فراهم کردن بهترین امکانات و به روزترین سیستم‌ها عنوان اولین دلفیناریوم غیرساحلی در خاورمیانه ومرتفع‌ترین دلفیناریوم دنیا را به خود اختصاص داده است. چهار شیر دریایی موجود در این پارک قادر به انجام فعالیت‌هایی مانند حرکات آکروباتیک، کشیدن نقاشی، نواختن سازدهنی و گرفتن عکس یادگاری هستند که تک تک این‌ها نه تنها برای کودکان بلکه برای بزرگسالان نیز هیجان انگیز هستند. برای آموزش این شیرهای دریایی که از کشورهای آمریکای جنوبی، اسپانیا و هلند به ایران آمده‌اند، از بهترین و مجرب‌ترین مربیان بین المللی استفاده شده است. برای کودک تهرانی که کیلومترها با دریا فاصله دارد، پارک دلفین های برج میلاد فرصتی را پدید آورده که از نزدیک این حیوانات زیبا را مشاهده کنند و لحظات شادی را تجربه نمایند. 

درباره دلفین ها
دلفین ها به دلیل توانایی های هوشی بالا، ظاهر دوستانه و خندان و جنب و جوش همیشگیشان از گذشته توجه انسان ها را به خود جلب کرده اند و در فرهنگ و هنر آدمیان و حتی برای کمک به انسان ها در زمینه هایی چون ماهیگیری و مین یابی در کنارشان حاضر داشته اند.
دلفین ها به صورت طبیعی بیشتر از 18 سال عمر می‌کنند. بیشترین عمر دیده شده در میان آن ها 90 سال بوده است. دلفین های ماده در طول زندگی خود 5 الی 25 فرزند به دنیا می آورند و همانند انسان با افزایش عمر باروریشان کاهش میابد.
بررسی ها نشان داده اند دلفین ها می توانند در ذهن خود برای صداهای گوناگون تجسم های گوناگون پدید آورند به گونه‌ای که هر صدا برای آن ها بیانگر یک شی می باشد.
به طور مثال دلفین ها برای فرزندان خود اسم انتخاب می کنند و آن ها را با آن اسم صدا می زنند.
دلفیناریوم برج میلاد نخستین پارک دلفین غیر ساحلی در خاورمیانه است. این مجموعه با تجربه‌ترین مربیان خاورمیانه را دارا می‌باشد.
در حال حاضر در این پارک، یک شیر دریایی و دو دلفین زندگی می‌کنند. این مکان 3 هزار و 200 متر مربع وسعت دارد. پارک دلفین‌های برج میلاد تهران از طریق تکنولوژی شبیه سازی شده آب اقیانوس قابلیت نگهداری انواع پستانداران دریایی را در پایتخت ایران فراهم آورده است.

هوش دلفین ها
دلفین ها بعد از انسان باهوشترین موجودات کره زمین شناخته میشوند.
مغز دلفین ها هم توانایی به خاطر سپردن کوتاه مدت و هم بلند مدت را داراست. ضریب مغزی دلفین های پوزه بطری(نژاد آلفا و کاسیا) 4.5برابر متوسط سایر پستانداران با وزن همانند است.
آنها همچنین توانایی نادر تشخیص خود در آینه را دارند، توانایی ای که فقط انسان و کپی های بزرگ انسان از آن برخوردارند.
بررسی ها نشان داده اند دلفین ها میتوانند در ذهن خود برای صداهای گوناگون تجسم های گوناگون پدید آورند به گونه ای که هر صدایی برای آنها بیانپر و برابر یک شی باشد.
به طور مثال دلفین ها برای فرزندان خود اسم انتخاب میکنند و آنها را با آن اسم صدا میزنند. بحث های بسیاری درباره اینکه آیا دلفین های میتوانند توسط زبانی واسطه با انسان ها رابطه برقرار کنند صورت گرفته است. دانشمندان درباره توانایی واقعی ارتباط با این جانوران در تردید هستند.

جنب و جوش دلفین ها
بازی و پرش از آب در هر سن و سالی جزو مهمی از رفتار اجتماعی دلفین ها را تشکیل می دهد. البته دلفین های جوانتر تحرک و جنب و جوش بیشتری دارند. آنها اکثر اوقات از روی سطح آب پرش می کنند و حرکات آکروباتیک انجام می دهند و  با دلفین های دیگر به شوخی و بازی می پردازند.
دلفین ها تا حدود 6 متر توانایی پرش از سطح آب به سمت بالا را دارند. آنها شیرجه زنان ماهری نیز هستند. رکورد های ثبت شده نشان می دهد دلفین ها تا عمق 300متری دریا توانایی شیرجه زدن دارند.

آدرس پارک دلفین های برج میلاد: تهران، اتوبان شیخ فضل الله نوری، ورودی بزرگراه شهید همت، مسیر اختصاصی برج میلاد تهران، ضلع جنوب غربی برج

این مطلب در تاریخ دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .