تهران بینی

پیست اسکی دیزین

دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه است که در شهرستان کرج در استان البرز واقع شده است. برای آشنایی با این پیست زیبا با کجارو همراه باشید.
دیزین کجاست؟
دیزین منطقه‌ای در شمال تهران واقع در دامنه‌های البرز است که اگر از جاده تهران – کرج – چالوس سفر کرده باشید حتما تابلوهای معرفی آن را دیده‌اید.
این منطقه در شمال کوه‌های تهران (منطقه گاجره) و به فاصله ۱۲۳ کیلومتر از مسیر جاده چالوس و ۷۱ کیلومتر از مسیر شمشک قرار دارد.
اگر از کرج وارد جاده چالوس بشوید ۶۵ کیلومتر از مسیر کرج – چالوس را که بپیمایید بعد از گچسر می‌توانید به جای ادامه مسیر شمال به دل کوه بزنید و به روستایی برسید که گرچه اینک نامش تغییر یافته، ولی به واسطه موقعیت جغرافیایی‌اش از دیگر روستاهای منطقه معروف‌تر و جذاب‌تر شده است.
بعد از روستای «ولایت‌رود» کنونی و پشت سر گذاشتن چندین مجتمع مسکونی به پیست اسکی دیزین می‌رسید.
اما راه رسیدن به دیزین فقط مسیر کرج – چالوس نیست. مسیر دیگری هست که همواره در زمستان بسته است. مسیری که به مراتب نزدیک‌تر و کم ترددتر است. شاید تا به حال آخر هفته‌ای یا یک روز تعطیلی به فشم، لواسان و اطراف آن رفته باشید. از لویزان تهران که به مسیر لواسان- فشم بروید، به جای لواسان به سمت فشم و بعد میگون حرکت کنید و مسیر را ادامه بدهید تا به پیست شمشک برسید.
از آنجا حدود ۳۰ دقیقه دیگر برانید به بلندترین نقطه پیست اسکی دیزین می‌رسید.
مسیر تهران-شمشک – دیزین حدود ۶۵ کیلومتر است، در حالی که اگر بخواهید همین مسیر را از جاده چالوس طی کنید بعد از ۳۰ کیلومتر پشت سر گذاشتن اتوبان کرج، باید ۶۵ کیلومتر از جاده چالوس را هم طی کنید که تقریباً 100 کیلومتر پرتردد می‌شود. اما این مسیر فقط یک مسیر توریستی محسوب می‌شود که معمولاً یا مردم برای رفتن به مناطق ییلاقی فشم و میگون از آن بهره می‌برند یا اگر راه اجازه بدهد برای رسیدن به دیزین.
آب و هوای بسیار مناسب زمستانی (۲۰- سانتیگراد) با تعداد روزهای آفتابی زیاد و آب و هوای دلپذیر تابستانی حداکثر (۲۰+ سانتی گراد) و امکانات فراوان و دسترسی مناسب، دیزین را به دهکده توریستی کم‌نظیر زمستانی و تابستانی در خاورمیانه تبدیل کرده است.
تاریخچه پیست دیزین
مجموعه پیست بین‌المللی اسکی دیزین در سال‌های ۱۳۴۱ و ۱۳۴۲ توسط یک گروه خارجی که به دنبال اکتشاف معدن در بخش البرز مرکزی بودند، به سرپرستی آقای کاظم گیلانپور، قهرمان و مربی اسکی وقت، شناسایی شد.
این منطقه برای اسکی مناسب تشخیص داده شد و در سال ۱۳۴۳ با نصب یک دستگاه تله اسکی سیار در گردنه دیزین به‌عنوان محل تمرین خارج از فصل برای تیم ملی وقت به‌کار گرفته شد. نصب و راه‌اندازی تله سی یژ برقی شمشک با بازدید رئیس فدراسیون اسکی وقت، در سال ۱۳۴۴ از منطقه دیزین و طرح این مورد در هیئت دولت وقت، این منطقه به‌عنوان یک مجموعه اسکی تعریف و کارهای زیر بنایی آن از جمله احداث جاده از سمت معدن زغال سنگ آرسین آغاز شد و بالاخره در سال ۱۳۴۶ عملیات اجرایی آن شامل نصب یک خط تله سی یژ به طول ۲۴۰۰ متر در قسمت دره تا پارکینگ بالا و ورود اولین تله کابین به ایران (تله کابین شاله) همزمان با ایجاد رستوران شاله و نصب تله اسکی مبتدی و راه‌اندازی آن شکل گرفت و تا سال ۱۳۴۷ و ۱۳۴۸ به طول انجامید.
پیرو این فعالیت‌ها، نصب تله کابین قله انجام شد و این مجموعه در سال ۱۳۵۱ پایان یافت و این منطقه اسکی برای اسکی‌بازان آماده شد.
درسال ۱۳۸۵ بعد ازگذشت نزدیک به سه دهه، مجددا با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه دیزین از سر گرفته شده است.
فعالیت مجموعه دیزین به فصل زمستان محدود نمی‌شود. در سال ۱۳۷۲ با نظر فدراسیون جهانی اسکی و همکاری متخصصان این رشته کلنگ احداث پیست اسکی روی چمن در این منطقه زده شد.
در طول تابستان، اسکی روی چمن نیز در این پیست امکان‌پذیر است. پیست اسکی روی چمن دیزین ۶۵۰ متر طول دارد. همه ساله در این منطقه مسابقات جهانی اسکی روی چمن برگزار می‌شود. همزمان، در مناطق دیگر دیزین از جمله منطقه پیست چمن، امکان فعالیت‌هایی از قبیل دوچرخه سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان، کایت سواری و غیره موجود است و گردشگران از باغ گل و گونه‌های نادر گیاهان کوهستانی بازدید می‌کنند.   
 انواع پیست‌ها
وجود پیست‌های متنوع به ورزشکاران حق انتخاب می‌دهد:
پیست مبتدی: کارکنان صبور در پیست مبتدی، مکانی امن برای فراگیران این ورزش مفرح در هر سنی ایجاد کرده‌اند.
پیست وپیست: محیطی دلچسب را برای ورزشکاران حرفه‌ایی اسنو برد فراهم آورده است تا نهایت لذت را از فعالیت خود ببرند.
جالب است به این نکته توجه کنیم که علاوه بر علاقه‌مندان ایرانی به اسکی بسیاری از دیپلمات‌ها و کارداران سفارتخانه‌های خارجی در ایران مهمان زمستانه پیست دیزین هستند. دیزین مهم‌ترین پیست اسکی ایران و منطقه خاورمیانه است. این پیست اولین پیست اسکی در ایران است که از طرف فدراسیون جهانی اسکی مورد تأیید برای برگزاری مسابقات رسمی شناخته شد و عنوان بین‌المللی به خود گرفت.
رسمیت این پیست وابسته به امکانات ویژه و خاص است که شامل نکات فنی مانند، شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی است.
پیست اسکی دیزین در حال حاضر به جهت اجرای طرح توسعه در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است.
امکانات رفاهی پیست دیزین
رسمیت این پیست وابسته به امکانات ویژه و خاص شامل نکات فنی مانند، شیب مسیر، طول مسیر، محل برگزاری مسابقات و امکانات رفاهی است. تاریخ نصب اولین دستگاه‌های بالابر در دیزین به سال ۱۳۴۸ است که شامل سه ۳ تله کابین ، دو تله سیژ، هفت تله اسکی بشقابی و یک تله اسکی چکشی است. برخی از پیست‌های آن عبارت‌اند از: پیست اسنو پارک، پیست یو، پیست مبتدی و پیست چمن
امکانات رفاهی این پیست بنا به توسعه وسعت منطقه شامل دو هتل، ۱۹ کلبه و پنج رستوران است.
مدت زمان فصل اسکی در دیزین که بیشترین زمان را برای اسکی بازان درایران فراهم آورده از اوایل آذرماه تا اواخر اردیبهشت ماه است.

این مطلب در تاریخ پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ارسال شده است .
تمامی حقوق مادی و معنوی وب سایت محفوظ می باشد .